لوبیا چشم بلبلی


دانه ی لوبیا چشم بلبلی به عنوان مدر و برای تقویت معده استفاده می شود و پخته و اب پز ان را می خودند و معتقدند ضمن این كه غذای خوبی است برای از بین بردن كرم معده نیز مفید است.
لوبياي چشم بلبلي براي اسهال نافع است و از تکرار ادرار جلوگيري مي کند .
خاکستر غلاف ان را داخل چاي ، خوب مخلوط و دم کرده و براي تحريک درد زايمان به زنان مي دهند .
به فارسي لوبيا چشم بلبلي و نوعي از ان را لوبياي گل گويند . در کتب طب سنتي با نام لوبياي بلدي و به هندي لوبا گفته ميشود. به فرانسوي Dolic a oeil noer يا Oolique a oeil noir و به انگليسي Catjang, Cow pwas , Black eye pea گفته مي شود.
گياهي است از خانواده بقولات و تا حال 20 گونه مختلف از ان شناسايي شده است. گونه معروف و معمول ان که براي مصرف ميوه و ثمر ان به طور سبز يا خشک کاشته مي شد. داراي نام علمي Hassk vigna sinensis ( L ) savi. Ex مي باشد.
سابقا اين گياه را گياه شناسان در جنس Dolichos طبقه بندي مي نمودند ولي فعلا معمول استکه ان را در جنس Vigna مي گذارند . در تعدادي از مدارک V.catjang را به عنان نام اصلي ذکر مي کنند و در عده اي نيز V. cylindrica و بقيه به عنوان نام هاي مترادف مي اوردند.

● مشخصات
لوبياي چشم بلبلي از نظر خانواده گياهي نزديک به لوبيا است. گياهي است يکساله مختص مناطق گرمسير . ساقه ان قايم و افراشته ، برگهاي ان مرکب به طول حدود 15 سانتي متر ، برگچه ها ي ان ناز ک ، بيضي ، نوک تيز و داراي بريدگي است.
گلهاي ان زرد يا زرد مايل به قرمز کنار برگها ظاهر مي شد. ميوه ان نيام مانند لوبيا وغلاف ان دراز که طول ان در بعضي ارقام مثلا در دوليک اسپرژ تا 90 سانتي متر ميرسد که در ان 40 – 10 دانه قرار دارد. اين گياه در مناطقگرم اسيا و امريکا و جنوب اروپا و جنوب ايران و در هندوستان ميرويد . در ايران در بلوچستان مي رويد و در ساير مناطق گرم ايران پرورش داده مي شود. بسيار مقاوم به خشکي است.

موقع کشت چون بايد هوا گرم شده باشد تا برويد ديرتر از ساير ارقام لوبيا مي باشد و برداشت ان نيز مدتي پس از ساير ارقام لوبياهاي براي دانه يا گگل کاشته مي شود
● اب 86 گرم ، پروتئين3/3 گرم ، مواد چرب 3/0 گرم ، هيدراتهاي کربن 8 گرم ، کلسيم 65 ميلي گرم ، فسفر 65 ميلي گرم ، اهن 1 ميلي گرم سديم 4 ميلي گرم ، پتاسيم 215 ميلي گرم ، ويتامين A 1600واحد بين المللي ، تيامين 15/0 ميلي گرم ، نياسين 2/1 ميلي گرم ، رايبو فلاوين 14/0 ميلي گرم و ويتامين C 33 ميلي گرم .
● در هر يک صد گرم دانه ي لوبيا ي چشم بلبي خشک مواد زير موجود است :
اب 5/10 گرم ، پروتئين 8/22 گرم ، مواد چرب 5/1 گرم ، هيدراتهاي کربن 56 گرم ، کلسيم 74 ميلي گرم ، ويتامين A30 واحد بين المللي ، تيامين 1 ميلي گرم ، نياسين 2/2 ميلي گرم ، رايبو فلاوين 21/0 ميلي گرم ويتامين Cصفر ميلي گرم .
● خواص ــ کاربرد
در چين از لوبياي چشم بلبلي گونه V.sinensis به عنوان تونيک ، مقوي تسکين دهنده ي تشنگي استفاده مي شود و معتقدند که براي اسهال نافع است و از تکرار ادرار جلوگيري مي کند . خاکستر غلاف ان را داخل چاي ، خوب مخلوط و دم کرده و براي تحريک درد زايمان به زنان مي دهند .
از عصاره ي ساقه و برگ ان که گرم شود به صورت قطره براي بسکين درد گوش نصرف مي شود . برگ هاي خشک انرا به صورت گرد در اورده و مخلوط با زاج سفيد روي پستان مي گذارند با از ترشح شير در پستان جلو گيري شود . لوبيا چشم بلبلي نفاخ است ولي کمتر از ساير اقسام لوبي ها .
در هندوستان از دانه ي لوبيا چشم بلبلي به عنوان مدر و براي تقويت معده استفاده مي شود و پخته و اب پز ان را مي خودند و نعتقدند ضمن اين که غذاي خوبي است براي از بين بردن کرم معده نيز مفيد است .
در چين مصرف وسيع دارويي گونه Dolichos lablab L. که مترادف ان Lablab vulgavis Savi. مي باشد به شرح زير است
اين گياه در اکثر مناطق حاره و نيمه حاره کاشته مي شود . در چين معمولا در اواخر تابستان غنچه ها و گل ها ي ان را جمع اوري و در سايه خشک مي کنند . اين دارو کمي شيرين کمي نيز گرم است و براي اختلالات حاصل از گرما زدگي تابستان به کار ميرود و ضمنا مخلوط گل ها و ساقه هاي قرمز رنگ گياه براي اسهال خوني تجويز مي شود .
چونگ يائوچی استوارت در کتابش بيشتر از خواص دارويي دانه ي ان سخن گفته ولي اضافه کرده است که گلهاي ان در موارد ترشحات شفيد سوز ناکي مبهل و ترشحات مفرط و خارج ار اندازه ي خون در دوران قاعدگي منوراجيا نيز تجويز مي شود
کروست و پتلو نظر داده اند که گلها ي ان به عنوان قاعده اور و براي معالجه ي ابتهاب دحم بامتري تيس تجوبز مي شود ، ولي در مورد دانه هاي گياه در اکثر منابع امده است که به عنوان تونيک و مقوي معده ، ارامبخش ، ضد اسپالم براي معالجه ي کوليک و وبا ، تب بر ، کاهش دهنده ي حرارت در موارد افتاب زدگي قاعده اور و ضد سم است و در موارد مسموميت ها ي ناشي از خوردن الکل و برياق و پادرهر براي مسموميت هاي گياهي مفيد است ، تشنگي را کاهش ميدهد بخصوص تشنگي در ديابت دا تسکين مي دهد به علاوه براي معالجه ي اسهال .غذاهایی که لوبیا چشم بلبلی در آنها کاربرد دارد!
آش انار
روغن کنجد

کنجد یکی از گیاهان هزار خاصیت طبیعت است که بسیاری از مواد معدنی ، اسید های چرب غیر اشباع و مقداری آهن را در خود جای داده که درمیان انواع گیهان دارویی و دانه های روغنی دارای جایگاه ویژه


خواص مواد


مشاهده همه ...


خامه ترش

خامه ترش نوعی سس با ترکیب مساوی از ماست و خامه است که برای انواع کیک ، شیرینی ، غذاهای گوشتی ، سیب زمینی ، سبزیجات و … کاربرد دارد و علاوه بر دارا بودن طعمی لذیذ در هضم سریع تر و بهتر غذا موثر است.


ویژه ها

کرم کارامل
ارسال : سحر ناز
پاپریکا خانگی paprika
ارسال : chef somi
کرپ موز و آناناس
ارسال : shadi k
خامه ترش
ارسال : chef somi
شیرینی مغربی
ارسال : ندا سروستانی
اگپلنت پارمزان
ارسال : chef somi
سالسا فرسکا
ارسال : chef somi
حمص اسفناج
ارسال : chef somi
رست بیف
ارسال : chef somi
قرابیه
ارسال : شیرین صادقی

قارچ سوخاری

قارچ سوخاری به عنوان دیش ساید برای خوراک های شما


كاربران برتر

 
chef somi
امتياز : 195577
 
ندا سروستانی
امتياز : 124237
 
golara valianpour
امتياز : 87138
 
شف سارا
امتياز : 80822
 
سحر ناز
امتياز : 56769


پربازديدترين هاجديدترين ها
کلیه حقوق برای سایت فودبــرد محفوظ می باشد © 1394